CREKILLIE, Armand.

Geboren te Oostende op 25 oktober 1921 en aldaar overleden op 11 oktober 2006.

 

Luitenant-Generaal Vlieger.

Ere Stafchef van het Leger, 1972-1979.

Ere Voorzitter van het Militair Comitť van de NAVO, 1975-1976.

 

Groot Officier Kroonorde, Commandeur Leopoldsorde en Leopold II Orde, Oorlogskruis 1940 met Palm, Strijder-Vrijwilliger Medaille, Herinneringsmedaille 1940-1945, Kruis voor Strijders 1940-1945, Militair Kruis 1ste Klasse.

Groot Officier Tudor Vladimirercu Orde RoemeniŽ, Nationale Verdienste Orde Frankrijk, Orde van de Poolster Zweden en Orde voor Verdienste ItaliŽ, 1939-1945 Star, France and Germany Star, War Medal en Defence Medal Groot-BrittanniŽ, Medaille van Bevrijd Frankrijk.

 

Defensie, ACOS-IS, Sectie Archieven.

 

Luitenant-Generaal Vlieger Crekillie is te Oostende geboren in 1921.

Na de moderne humaniora beŽindigd te hebben in het Atheneum van Oostende vervolmaakt hij zijn vorming door een studiejaar aan het Technical College te Cardiff.

Als vrijwilliger aangeworvan voor de duur van de oorlog bij de Belgische strijdkrachten in Groot-BrittanniŽ op 26 februari 1941, gaat hij over naar de Belgische Sectie van de Royal Air Force in oktober 1942. "Pilot Officer" in het kader van de RAF in oktober 1943, wordt hij aangesteld in de graag van hulponderluitenant-vlieger in december 1943.

Hij volbrengt 95 oorlogsopdrachten op Typhoon, met het 609 Squadron (RAF) van einde september 1944 tot mei 1945 en neemt deel aan de veldslagen in de Belgische Ardennen, in Duitsland en in Nederland. Voor zijn schitterende dienststaat krijgt hij het Oorlogskruis met Palm. In oktober 1945 gaat Flight Lieutenant Crekillie over naar het 349 Squadron, nog altijd als jachtpiloot.

Wordt Kapitein Vlieger op 26 december 1947 en gaat over naar de 1ste Wing in februari 1948. Hij vervult dienst bij de nachtjacht van mei 1948 tot oktober 1949 en wordt vervolgens aangeduid als opleider op Mosquito in de Nachtvliegschool. Kapitein Vlieger Crekillie verblijft in het 2de Jachtwing van juni 1951 tot juni 1955 en beveelt er een smaldeel F84.

Majoor Vlieger in maart 1954 wordt hij bevelhebber van de vlieggroep van de 2de Jachtwing na twee jaar stafwerk bij de Algemene Staf van de Luchtmacht.

Tot Luitenant-Kolonel Vlieger benoemd in september 1958 beveelt hij de 2de Wing van einde oktober 1958 tot augustus 1960. Luitenant-Kolonel Vlieger Crekillie is Auditeur van het NAVO college tijdens de sessie 1960-1961. In februari 1961 gaat hij over naar de Generale Staf van de Luchtmacht als directeur van de afdeling telegeleide tuigen om vervolgens hoog directeur te worden van operaties tot einde 1963.

Kolonel Vlieger in maart 1963, wordt hij in januari 1964 aangesteld als Stafchef van de Tactical Air Force.

Hij wordt Generaal-Majoor Vlieger benoemd in 1969 en wordt commandant van de TAF eind 1971.

Luitenant-Generaal Vlieger benoemd op 15 maart 1972 wordt hij aangewezen als Chef van de Generale Staf van het Leger tot 31 oktober 1979.

Op 1 januari 1980 bereikt Luitenant-Generaal Vlieger Crekillie de pensioengerechtigde leeftijd.